Palniki do wygrzewania i suszenia kadzi odlewniczych. Podgrzewacze.

Wygrzewanie kadzi odlewniczych palnikami Hestas jest wygodne, niezawodne i bezpieczne

Konstrukcja palnika do wygrzewania kadzi

Palniki do wygrzewania suszenia i spiekania kadzi odlewniczych wyposażone są w izolowaną pokrywę zakrywająca otwór kadzi. Na pokrywie umiejscowiony jest palnik gazowo-wentylatorowy. Całkowite zakrycie otworu kadzi gwarantuje brak ucieczki ciepła poprzez promieniowanie od najgorętszych wewnętrznych powierzchni  kadzi oraz ogranicza dostęp fałszywego powietrza pozwalając osiągnąć jak najwyższa temperaturę wygrzewania, oraz równomierne wygrzanie kadzi.

Urządzenia oferowane są w różnych wariantach konstrukcyjnych dostosowanych do potrzeb klienta. Urządzenie może być mobilne i podjeżdżać pod stanowisko składowania bądź reperowania kadzi, albo stacjonarne. Kadź może być wygrzewana w pozycji pionowej albo poziomej. Pokrywa może być dostosowana także do wygrzewania kadzi zatyczkowych. W ofercie posiadamy palniki różnej mocy.  Pozwalające wygrzać kadź o rożnym tonażu. Możliwe jest wygrzewanie kilku rodzajów kadzi odlewniczych na jednym urządzeniu jeżeli tylko gabaryty wygrzewanych kadzi pozwolą.

więcej

Podstawowe rozwiązanie automatyki palnikowej

Moc palnika sterowana jest w trybie ciągłym, sterowana poprzez odczyt czujnika temperatury, stałe PID regulatora oraz odchyłkę od nastawy temperatury. Gdy planik przegrzewa kadź załącza się sterowanie włącz/wyłącz.

Sterowanie mocą odbywa się dzięki sterowaniu ciśnieniem gazu i powietrza wewnątrz palnika.

Standardowo urządzenia wyposażone są w regulator temperatury umożliwiający zaprogramowanie procesu grzania według krzywej temperatura/czas. Pozwalając na suszenie kadzi po naprawie wymurówki, a także dopasowanie czasu grzania do pracy odlewni.

Termopara umieszczona jest w otworze pokrywy. Umiejscowiona jest z delikatnym cofnięciem końca termopary do wewnątrz izolacji. Takie umiejscowienie ma zapewniać pomiar bliski temperaturze na izolacji pokrywy, która jest porównywalna z temperaturą wewnętrznych ścian kadzi.

Palnik posiada automatyczny zapłon oraz kontrole płomienia. Palniki spełniają europejskie normy i są bezpiecznym i solidnym rozwiązaniem.

wiecej

 

 • Wszystkie urządzenia produkowane są w zgodzie z normą PN-EN 746-2:2010.
 • Każde urządzenie składa się z podstawowych części: Palnika gazowego, pokrywy lub mocowania palnika, ścieżki przygotowania gazu, wentylatora, Szafy sterowniczej z automatyką palnikową, ramy urządzenia, przewodów gazowych oraz powietrznych.
 • Oferujemy urządzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta zarówno pod względem parametrów jak i kształtu i rozmiaru.
 • Palnik jest wyposażony w automatykę spełniająca normy i dostosowana do życzeń klienta.
 • Gwarantujemy konkurencyjny ceny.
Podgrzewacz kadzi
Wygrzewanie kadzi
Podgrzewacz kadzi

Wygrzewanie kadzi zalety

Wygrzewanie kadzi odlewniczych jest procesem pozwalającym zaoszczędzić na ilości nieudanych odlewów. Dobrze wygrzana kadź umożliwia zastosowanie niższej temperatury w piecu, co skutkuje oszczędnością energii, czasu a także materiału. Dobrze dobrany palnik na dopasowywanej i zaizolowanej pokrywie pozwala na kilkunastokrotną oszczędność gazu w porównaniu do wolnego płomienia wewnątrz kadzi.

Wygrzewanie kadzi - Rozwiązania konstrukcyjne

Pokrywa

Każdy podgrzewacz powinien składać się z izolowanej pokrywy całkowicie zakrywającej światło kadzi. w przypadku gdy kadź nie posiada własnej.

Zalety zastosowania pokrywy:

 • Pozwala na znaczącą oszczędność gazu niewielkim kosztem.
 • Zatrzymuje ucieczkę ciepła, poprzez promieniowanie, z najgorętszych powierzchni grzanej kadzi. Skutkuje to oprócz korzyści energetycznych także zwiększeniem komfortu pracy w okolicy stanowiska.
 • Tworzy wewnątrz kadzi komorę spalania niezależną od zewnętrznych ruchów powietrza. Pozwalając na regulacje palnika pod kątem największej efektywności.
 • Zapewnia ustalone miejsce wypływu spalin z kadzi. Spaliny nie lecą na przewody, rury, aparaturę nie powodując ich zużycia. Oraz zwiększa komfort pracy.
 • Jest wygodnym miejscem zamocowania palnika.

Funkcjonalność konstrukcji

Stanowisko do wygrzewania kadzi musi być funkcjonalne. Proponujemy całą gamę rozwiązań konstrukcyjnych dla wygodnego i bezpiecznego grzania kadzi na waszym zakładzie. Często czynnikiem decydującym w kwestii konstrukcji jest sposób transportu kadzi na odlewni.

Stosowane rozwiązania konstrukcyjne:

Wygrzewanie typowych kadzi można podzielić na wygrzewanie w pozycji pionowej i poziomej. Podgrzewacze w pozycji pionowej zajmują w pozycji spoczynkowej więcej miejsca na zakładzie, lecz nie potrzebują dodatkowego stanowiska umożliwiającego przechylenie kadzi.

Mobilność palnika:

 • Podgrzewacz mobilny.

Podgrzewacz mobilny jest w całości zabudowany na ramie na kółkach. Gaz jest dostarczany do urządzenia elastycznym przewodem, którego długość ogranicza pole możliwego ustawienie podgrzewacza. Takie rozwiązanie Jest sensowne wtedy gdy podgrzewaczem jest w stanie manewrować pojedynczy pracownik. Dlatego jest to rozwiązanie idealne do kadzi o odpowiednich wymiarach.

 • Podgrzewacz stacjonarny

Podgrzewacz stacjonarny wymusza ustawienie kadzi w odpowiednim miejscu. Tworzy tak zwane stanowisko do wygrzewania kadzi. 

Zakres ruchu pokrywy i jej napęd:

W celu dogodnego umiejscowienia pokrywy na kadzi oferujemy następujące napędy:

 • siłownik hydrauliczny,
 • siłownik pneumatyczny,
 • przekładnia ręczna,
 • motoreduktor.

Zakres ruchu pokrywy:

 • pokrywa przemieszczana góra dół, na równoległowodzie,
 • pokrywa na ramieniu z rolkami opartymi na słupie,
 • pokrywa przesuwana na szynach przód tył,  przy wygrzewaniu kadzi w położeniu poziomym.

Dodatkowo możliwe są położenia spoczynkowe, jak odchylenie pokrywy na ścianę, czy podniesienie mocno w górę.

 

Wygrzewanie kadzi - Rozwiązania automatyki

 Sterowanie mocą palnika (standardowe)

Palnik posiada ciągłą regulacje mocy w zakresie od około 15%, mocy maksymalnej, w górę. W przypadku przegrzewania załącza się sterowanie włącz/wyłącz, z możliwym ustawieniem histerezy oraz opóźnienia. 

Opis sterowania:

 1. Moc palnika jest wynikiem wartości nadciśnienia gazu wewnątrz dyszy.
 2. Ciśnienie gazu jest proporcjonalne do ciśnienia statycznego powietrza na wylocie wentylatora.
 3. Ciśnienie powietrza zależy od obrotów wentylatora oraz zdławienia przepływu.
 4. Obroty wentylatora ustalane są przez falownik.
 5. Falownik dostaje sygnał prądowy z regulatora temperatury. Falownik ustala także prędkości krokowe do przewietrzania i zapłonu, a także do ochrony palnika gdy jest pozostawiony wyłączony na gorącej kadzi. 
 6. Wartość sygnału prądowego dobierana jest na podstawie stałych PID regulatora temperatury oraz odchyłka wartości mierzonej na termoparze od zadanej temperatury. 

Zapłon i kontrola płomienia:

 1. Zapłon palnika i kontrola płomienia odbywają się przy wsparciu sterownika palnikowego renomowanej firmy europejskiej. 
 2. Zapłon jest możliwy po spełnieniu określonych warunków w tym przewietrzenia komory spalania (kadzi).